Kommenteeri

KUTSE seminarile ja näituse avamisele: "Suur põgenemine üle kahe mere" 9. juunil Eesti sõjamuuseumis

9. juunil kutsub Eesti Sõjamuuseum – kindral Laidoneri muuseum ajaloohuvilisi seminarile „Suur põgenemine üle kahe mere“ ning samanimelise näituse avamisele. Seminaril esinevad ajaloolased Eestist ja Šotimaalt.

 Ajal, mil Euroopasse jõuavad üha uued ja uued põgenikevood, heidame korraks pilgu minevikku. Teine maailmasõda põhjustas inimeste pagemist diktratuuride võimu alt. Põgeneti nii soveedi- kui ka natsirežiimi eest. 1944. aasta sügisel põgenesid kümned tuhanded eestlased paatidega üle tormise mere Soome ja Rootsi. 

Teise maailmasõja ajal toodi paatidega norralasi Šotimaa lähedal asuvatele Shetlandi saartele natsirežiimi eest pakku. Seda sündmust tuntakse Shetland Bus´i (Shetlandi süstiku) nime all. Shetlandi süstik on kohalikus ajalooteadvuses üks tähtsündmusi. 

Seminar ja näitus vaatlevad mõlema, esmapilgul erineva, sündmuse ühisosa ja taustsüsteemi. Mõlemaid sündmusi võib vaadelda kui ÜRO poolt 1951. aastal vastuvõetud põgenikekonventsiooni kujundajaid. 

Kõik seminarist osalejad saavad kingiks Voldemar Veedami raamatu „Purjetamine vabadusse.“ 1952. aastal New Yorgis kirjapandud ja rahvusvaheliseks menukiks saanud lugu räägib Eesti paadipõgenikest, kes ületasid punavõimude eest põgenedes pisikesel purjelaeval Atlandi ookeani.  

PÄEVAKAVA  

10:30 Saabumine ja tervituskohv
11:00 Meie Teise maailmasõjaaegne põgenemise lugu, Kaja Kumer-Haukanõmm, vabakutseline ajaloolane
11:30 Langt ut i Nordsjøn - Norway / Shetland 1940 to 1945, Andrew Jennings, University of Highlands and Islands, UK
12:00 Lõunapaus 
12:30 Arutelu: 1944. aasta sündmused Eestis ja Euroopas
Arutlevad ajaloolased Kaarel Piirimäe, Andres Kasekamp ja Kaja Kumer-Haukanõmm
14:30 Näituse „Suur põgenemine üle kahe mere“ avamine
15:30 Tutvumine sõjamuuseumi näitustega (soovijatele etteregistreerimisega)

Registreerumine 5. juunini telefonil +372 5665 9118 või e-posti aadressil anu.viltrop@esm.ee.

Lisa kommentaar

Email again: